Leczenie zachowawcze
Leczenie zachowawcze ma na celu zachowanie własnych zębów pacjenta i ochronę ich zarówno przed próchnicą jak i czynnikami niepróchnicowego pochodzenia. Regularne kontrole stanu uzębienia, pozwalają uniknąć poważnych konsekwencji w przyszłości. Leczenie zachowawcze to leczenie ubytków i zmian próchnicowych i nie próchnicowego pochodzenia, a profilaktyka polega na zapobieganiu powstawania próchnicy poprzez regularne usuwanie osadu, kamienia i wzmacnianie tkanek zęba preparatami remineralizującymi oraz nauce właściwych technik czyszczenia zębów.
Próchnica jest chorobą zakaźną wywołaną przez bakterie. By doszło do jej rozwoju potrzebne są cztery współistniejące ze sobą czynniki:
-
bakterie, które produkując z substancji odżywczych kwasy uszkadzają strukturę nieorganiczną tkanki twardej umożliwiając sobie wnikanie do wnętrza zęba (tworzenie ubytku)
-
cukry, które są substancjami odżywczymi dla bakterii
-
czas – długotrwała obecność cukrów i bakterii stanowi dla zębów duże zagrożenie, dlatego tak ważne jest utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej
-
indywidualna podatność na współdziałanie dwóch pierwszych czynników związana jest z nawykami żywieniowymi, stopniem higieny, dbałością przyszłych matek o zdrowy przebieg ciąży. Musimy bowiem pamiętać, że już około 4 miesiąca ciąży tworzą się zawiązki przyszłych zębów mlecznych a w okresie okołoporodowym zawiązki zębów stałych.
Warto zaznaczyć, że zlekceważenie ubytku próchnicowego może doprowadzić do zaatakowania miazgi zęba przez bakterie. W takiej sytuacji będzie konieczne zastosowanie leczenia kanałowego, polegającego na usunięciu miazgi, wyczyszczeniu i zdezynfekowaniu kanału, założeniu specjalnego materiału wypełnieniowego oraz odbudowie korony zęba.
Najczęstszym sposobem eliminacji próchnicy jest powszechnie znane „plombowanie” ( wypełnienie). Usuwa się wówczas fragmenty chorej zębiny – za pomocą wiertła lub wiązki lasera – a po oczyszczeniu ubytku zakłada się odpowiedni materiał, potocznie nazywany wypełnienim/ plombą.
Aby jak najdłużej cieszyć się pięknym uśmiechem należy systematycznie przeprowadzać kontrole, działania profilaktyczne oraz usuwanie już istniejących ognisk próchnicy z następowym wypełnieniem powstałych ubytków nowoczesnymi materiałami posiadającymi wysokie walory wytrzymałościowe i estetyczne.
W przypadku ubytków niepróchnicowego pochodzenia (starcia, erozje, ubytki klinowe) uświadamiamy pacjentowi źródło problemu, które należy usunąć a ubytek tkanek odbudowujemy nowoczesnymi materiałami o wysokiej estetyce.
Chciałbyś umówić się na wizytę?
Skontaktuj się z nami!